Misky a sklenice na klíčení semínek nejrůznějšího druhu

Konzumaci semínek doporučují i výživoví poradci, tedy lidé vzdělaní, se specializací v oboru farmacie, či s lékařským diplomem, a doplňují tak řady staletími prověřených postupů našich předků a medicínských směrů, jako je např. velmi oblíbená Tradiční čínská medicína. Ta je popisuje jako vynikající přírodní zdroje vitamínů, minerálů, stopových prvků, vlákniny, enzymů a zdravých tuků. Zároveň posilují práci vnitřních orgánů, čistí krev a dodávají organismu energii.
Máme tedy před sebou velmi cenný výživový zdroj, tuto skutečnost si dobře uvědomují především lidé se zdravotními problémy, kteří hledají přirozenou cestu, jak se jich zbavit. Výživové hodnoty si také všímají ti, co pravidelně v zimě přikrmují ptactvo a zvířata.

bylinky

Jak plody uchovávat

Pro všechny druhy platí nepsané pravidlo, že vyloupaná semínka skladujeme v suchu a v chladu (ve spíži, případně v chladničkách), nesvědčí jim přímé sluneční světlo ani teplo, tím se stávají náchylná na žluknutí a plesnivění. Nejstravitelnější forma je namočení na několik hodin, kdy se aktivuje klíčící proces, a eliminují enzymatické blokátory. Vhodné je i citlivé pražení nebo zapékání. Přidáváme je do pomazánek a můžeme je jíst i v syrovém stavu.

zelenina

Proces klíčení

Věděli jste, že např. ořechy byste měli nejprve namočit na 4 – 6 hodin, než je budete jíst syrové? Teprve poté se zbaví látek, které snižují stravitelnost a připravují nás tak o cenné živiny. Podobné je to i s ostatními semeny https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/, jestliže je necháte vzejít, aby za několik dnů vytvořily klíček, budou mnohem lépe stravitelné. A co tím získáme? Vyživení organismu a posílení imunitního systému, což je klíčová záležitost především v současné době, kdy s oslabenou imunitou bojuje více než 70 procent populace. A bohužel mnohé léčebné farmakologické postupy ji spíše oslabují, než aby ji posílily.