Slimáky všichni známe. A nepatří zrovna mezi naše oblíbená zvířátka. Hlavně v případě, že se jim zalíbí na naší zahrádce a přemnoží se tam. To pak máme skutečně, jak se říká, „o zábavu postaráno“! Většinu toho, co zasadíme a s láskou opečováváme nám rychle zlikvidují. Nejsou ani moc vybíraví. V posledních letech je jich tolik, že nepohrdnou ani takovými rostlinami, které dříve ignorovali nebo se jim raději rovnou vyhýbali. Sežerou klidně i aromatickou mátu, bazalku či afrikány.
Přitom jde o rostliny, které byly často k jejich odpuzování s úspěchem vysazovány v blízkosti zeleniny. Nejspolehlivějším (a mnoha odborníky doporučovaným) způsobem, jak se jich zbavit je jejich pravidelný sběr a rychlá fyzická likvidace. Je to nejefektivnější řešení. Také nejbezpečnější, pokud máme často na zahradě také malé děti nebo domácí mazlíčky. Nemusíme se obávat, že se dostanou do styku s nějakou nebezpečnou chemickou látkou. Jenže jak na mrňavé slizáky, které sotva vidíme? Ti našemu zraku a spravedlivému hněvu úspěšně unikají. A ještě ke všemu jsou nejvíce při chuti. Spořádají toho často víc než ti velcí. Co na ně použít?
Bezpečná chemie
Řešení existuje! Odborníci doporučují použít takové produkty chemického průmyslu, které jsou ekologické. Nejsou rizikové pro lidi, zvířata ani rostliny. A neničí půdu a vodu. Jde o přípravky, jejichž účinnou látkou je fosforečnan železitý. Například výrobek s obchodním názvem Ferramol. Produkty na bázi fosforečnanu železitého jsou jedovaté pro slimáky, ale pro nás, naše zvířata a vlastní ekosystém zahrady ne. Naše rostliny dostanou ještě bonus v podobě hnojiva. Jak je to možné? Fosforečnan železitý v půdě reaguje s látkami, které vylučují rostliny a půdní mikroorganismy. Výsledkem je, že se rozkládá na železo a fosfor. Půda na záhonech je tedy ještě nakonec obohacena o látku, která je pro růstu rostlin prospěšná. O další výživu půdy se pak postarají sami zlikvidovaní slimáci. Po konzumaci přípravku mají pocit sytosti. Spokojeně se uloží k odpočinku a uhynou. Jejich těla jsou pak v půdě rozložena. A tak se nakonec také podílí na jejím obohacení živinami!