Z vázy na zahradu

Dostaly jste milé dámy také krásné řezané růže? A pomalu začínají ztrácet své kouzlo a vadnou? Jestli se z nich chcete těšit delší dobu, vyzkoušejte s námi jeden jednoduchý domácí trik! Když se povede, můžou se přestěhovat z domu na zahradu a dělat vám radost mnohem delší dobu. Stojí to za pokus!

červená růže 

Tak nejdříve za pomoci ostrého nože odřízněte květ. Spodní část stonku také trochu seřízněte. Ze zbytku odstraňte všechny lístky. Měla by vám zůstat část stonku o délce asi 20 – 25 centimetrů.

 růže v košíku

Základ je připravený a jdeme na to! Poradíme vám hned tři možné domácí způsoby, jak růžičku přimět k tomu, aby zakořenila. Doporučujeme vyzkoušet všechny tři, každou na jiném stonku.

 

První tip

Připravte si nejdříve roztok z droždí. Použijte 1 litr vody a 100 mg droždí. Stonky pak umístěte do roztoku tak, aby byla ponořena asi jejich třetina. Nechte je v něm 24 hodin. Pak je vyndejte a opláchněte teplou vodou. Potom je dejte do nádoby s vodou a umístěte v místnosti s pokojovou teplotou. Měla by být na slunečném místě. Vodu pravidelně měňte a dolévejte tak, aby byla ponořena asi polovina stonků.

 žluté růže

Druhý tip

Začněte opět přípravou „živného“roztoku. Tentokrát v 1 litru vody rozpusťte lžičku medu. Stonky do něj umístěte opět tak, aby v něm byly ponořeny z jedné třetiny. Pak postupujte tak, jako v předchozím tipu, pouze s tím rozdílem, že je nemusíme oplachovat teplou vodou.

 

Třetí tip

Tentokrát použijeme k „oživení“ 1 litru vody 10 kapek čerstvé šťávy z listu Aloe vera. Aloe se postará o posílení imunity stonků a urychlení tvorby kořenů. Stonky tentokrát nechte v roztoku, udržujte hladinu tak, aby byly ponořeny z poloviny. Po deseti dnech přidejte asi 5 – 7 kapek šťávy z listu Aloe vera.

 

Když pustí stonky dostatečně silné kořínky, přesaďte je do květináče se substrátem pro růže. Na jaře je přemístěte ven a až si tam „zvyknu“, můžete je přesadit i na záhon!

Pár dní volna

Máte možnost na chvíli vypadnout ze svého pracovního stereotypu a jet si někam odpočinout. Ať již aktivně nebo pasivně. Využijte ji!

chaty

Kudy kam

· Za památkami
Letecky na víkendový pobyt do Paříže, Londýna, či Říma. Nebo do matičky Prahy, v klidu projít památky a večer do divadla. Nabízí se také Český Krumlov, Brno, trochu opomíjená Ostrava, Liberec nebo menší městečka konkrétními památkami, jako třeba Velké Losiny, kde jsou známé staré papírny, které stojí za návštěvu. Na podrobnosti se můžete podívat na .

výlet

· Za přírodou
Krkonoše a výšlap na Sněžku, či Labskou boudu. Šumava s jejími přírodními krásami. Nebo skalní města v Českém ráji, či Českosaském Švýcarsku. Nebo na kole kolem Lipna, Máchova jezera nebo podél Labe. Zajet se dá i na několik dní k našim bratrům Slovákům do Tater.

· Za wellness
Odpočinek v lázních Luhačovice, Velichovky, Bělohrad nebo v těch západních – Karlovy Vary, Mariánské, či Františkovy Lázně. Spoustu pobytových balíčků s wellness nabízí i různé hotely a penziony po celé České Republice. Stačí sednout na pár hodin k internetu a vybírat a vybírat. Výhodné jsou i pobytové vouchery na slevových serverech. Před koupí si ale ověřte, zda je Vámi vybraný termín pobytu volný.

odpočinek

· Na chalupu
Vaši nebo půjčenou od známých. V létě na borůvky a jiné lesní plody, na podzim na houby, v zimě na lyžovačku, na jaře za prvním sluníčkem. Ideálně bez signálu a bez wi-fi.
Někdo si může říci, že na pár dní se nikam jezdit nevyplatí a je to zbytečné vyhazování peněz. Pokud ale zůstanete doma, málokdy si opravdu odpočinete. Pořád kolem sebe vidíte nějakou práci, strávíte víc času v kuchyni vařením a neutečete Vašemu každodennímu stereotypu. Odjet pryč, ať už za hranice vesnice, města, kraje nebo státu, Vám určitě prospěje.

Kam za samotou


Není zrovna jednoduché, najít v rámci Evropy místa, kde byste mohli být sami. Lidé čím dál tím víc cestují a věnují se i víkendovým výletům. Akce, kam jste před pár lety jezdili a potkávali tam jen několik skalních fandů, jsou dnes přeplněné a člověk ztrácí chuť je dál navštěvovat.

Kdo se rozhodne v létě navštívit naše hory a vystoupat třeba na tu nejvyšší, bude hořce zklamán, protože si přes hlavy těch stovek turistů na vrcholu ani neužije výhled z ní. To se týče všech známých vrcholů po České Republice. Můžete si akorát vybrat extra špatné počasí, to sice moc lidí nepotkáte, ale také nic neuvidíte a ještě se někde v mlze ztratíte.
jezero tahoe


Kam tedy vyrazit, pokud člověk nechce zakopávat o další svého druhu?


Zapomeňte na známá místa. Ta bývají opravdu navštěvována již celoročně a samoty se nedočkáte. Vybírejte z míst, v jejichž blízkosti se nenachází žádné ubytování, ani větší města a nepíše se o nich nadšeně v každém průvodci. V Čechách zkuste Beskydy, či Šumavu a Český les.
nekonečná cesta

V rámci Evropy to zkuste na severu. Kde je často zima, prší a je mlha, tam se ještě tolik lidí nehrne. Skandinávské země jsou sice hojně navštěvované, ale vyhnete-li se jižní části a pojedete až k polárnímu kruhu, už tam tolik turistů nebude.
samota a klid

Dalším doporučeným směrem by byl východ. Odtud lidé spíše prchají na západ za prací, i na dovolenou. V horách Rumunska nebo Ukrajiny rozhodně moc lidí ještě nepotkáte, to spíš vlky nebo divoké psy. Případně také medvěda. Na komfort musíte sice zapomenout, ale zážitky z přírody, spaní pod širým nebem a mnoho divokých zvířat Vám ho vynahradí. Pobaltské země mají také co nabídnout a v Polsku nebo evropské části Ruska najdete zajité dost odlehlých míst, které Vám budou připomínat divočinu.

S jihem a západem Evropy je to již horší. Takže komu je Evropa malá, musí do Asie, Afriky, Austrálie nebo Ameriky.

Nejvěrnější přítel člověka

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Jak ale zvolit správně plemeno, které by se k Vaší povaze a možnostem nejvíce hodilo? Není u Vás v rodině nějaký alergik? Víte, kdo se o Vašeho psa v době Vaší nepřítomnosti postará? Jste ochotni dát za psa zhruba dva tisíce korun českých? Nad všemi faktory je potřeba se před koupí zamyslet a upřímně si na ně pravdivě odpovědět.
bernský salašnický pes

Kde bydlíte?

Podle toho, zda bydlíte v osmipatrovém paneláku, nebo vlastníte rozlehlé sídlo s upravenou zahradou o rozloze jeden kilometr čtvereční, se bude odvíjet také volba plemene, které si pořídíte. Pamatujte si, že pokud bude Váš pes postrádat pohyb, nebo ho naopak bude mít až moc, bude nešťastný a později budete nešťastní i Vy. Dobře zvažte své možnosti.

Byt:

  • Yorkšírský teriér
  • Havanský psík
  • Francouzský buldoček
  • Višínek
  • Pražský krysařík

Dům se zahradou:

  • Doga
  • Zlatý retrívr
  • Bernský salašnický pes
  • Bobtail
  • Sibiřský husky
  • Cane corso

Toto jsou pouze příklady plemen, které by se k jednotlivým obydlím hodily. Samozřejmě ras psů se tisíckrát víc, ale alespoň vidíte, podle čeho se orientovat.
pes a kočka u stolu

Zodpovědnost Vašich dětí

Připravte se na to, že Vašim dětem se jednoduše někdy nebude chtít jít ven se psem. Minimálně noční vycházky se čtyřnohým mazlíčkem zbudou na vás. Jste ochotní ráno i večer vstávat, abyste psa vyvenčili? Toto se netýká jen lidí, kteří bydlí v bytě, rozhodně nechcete, aby vaše zahrada vypadala jako kompost a museli jste si hlídat, kam šlapete.

Finance, dovolená

Pes potřebuje prohlídky u veterináře, častokrát i speciální doplňky stravy nebo léky. Toto velmi leze do peněz. Pokud máte omezený rozpočet, doporučujeme psa zakoupit jindy. A kdo vám psa pohlídá, když odjedete na dovolenou? Bude o něj postaráno? Psa nemůžete déle jak dvanáct hodin nechat o samotě, sám se nenakrmí ani nenapije.
Koupě psa by rozhodně neměla být brána na lehkou váhu. Vzhledem k tomu, že to tak u většiny českých majitelů psů je, plní se nám útulky po celé republice, nebo dochází k týrání těchto němých tváří. Pokud máte plnou podporu vaší rodiny a jste si jistí, že výchovu psa zvládnete, přejeme vám hodně štěstí. A vašemu novému kamarádovi hodné páníčky a spokojený psí život.

Nejoblíbenější hobby Evropanů: Grilování

Pokud ještě někdo nikdy negriloval, tak by jej určitě zajímala zásadní otázka a to:

Co je to vlastně grilování?
Grilování je úprava jídla (nejčastěji masa, klobásek či zeleniny) tak, že na něj dopadá tepelné záření.
Teplota vzduchu v okolí by při grilování neměla být moc velká, aby nedocházelo k ještě většímu předávání tepla. Proti připálení se daný pokrm polévá nejčastěji šťávou. Pro lepší chuť si jej můžeme i okořenit, a aby se nám dobře upravilo i uvnitř, je nutné jej nakrájet na menší plátky.
Existuje několik metod grilování. Mezi ty nejčastější patří metoda přímá nebo grilování na kamenné desce.
hořící dřevo
Přímá metoda: Žár zde působí přímo na pokrm a používá se pro jídla, která se dělají více
než 30 min. Mohou to být například klobásky nebo steaky. Nikdy nezapomeňte pokrm otočit!

Metoda grilování na kamenné desce: Výhodou této metody je to, že je velmi zdravá. Jídlo je bez zbytečných tuků a můžeme si užít i lepší chuť a vůni grilovaného pokrmu. Kámen pro grilování je vyroben nejčastěji z žuly a má čtvercový nebo obdélníkový tvar.
Existuje mnoho jídel, která si tímto způsobem můžete připravit. Nemusí to být pouze maso
či zelenina, ale například je také výborný grilovaný hermelín, což ocení nejen vegetariáni.
žhavé uhlíky
Má grilování nějaké nevýhody?
Bohužel tak jako všechno ostatní má také své pro a proti. Nevýhodou je že zde vznikají karcinogenní látky nebo polyaromatické uhlovodíky, ale pokud grilujete jen párkrát za čas, určitě se vám nemůže nic zlého stát. Objevují se i případy salmonely nebo listerie.
grilovaný steak
Dejte si pozor!
Je velice nutné dbát i na své bezpečí. Vykytují se ve velkém množství také popáleniny, různé ošklivé řezné rány nebo inhalace kouře, takže pozor!
Pokud zrovna nic neděláte a je u vás pěkné počasí, utíkejte ven a něco dobrého si ugrilujte J. Bude to stát určitě za to.

Boj o úrodu

Slimáky všichni známe. A nepatří zrovna mezi naše oblíbená zvířátka. Hlavně v případě, že se jim zalíbí na naší zahrádce a přemnoží se tam. To pak máme skutečně, jak se říká, „o zábavu postaráno“! Většinu toho, co zasadíme a s láskou opečováváme nám rychle zlikvidují. Nejsou ani moc vybíraví. V posledních letech je jich tolik, že nepohrdnou ani takovými rostlinami, které dříve ignorovali nebo se jim raději rovnou vyhýbali. Sežerou klidně i aromatickou mátu, bazalku či afrikány.
hromada slimáků
Přitom jde o rostliny, které byly často k jejich odpuzování s úspěchem vysazovány v blízkosti zeleniny. Nejspolehlivějším (a mnoha odborníky doporučovaným) způsobem, jak se jich zbavit je jejich pravidelný sběr a rychlá fyzická likvidace. Je to nejefektivnější řešení. Také nejbezpečnější, pokud máme často na zahradě také malé děti nebo domácí mazlíčky. Nemusíme se obávat, že se dostanou do styku s nějakou nebezpečnou chemickou látkou. Jenže jak na mrňavé slizáky, které sotva vidíme? Ti našemu zraku a spravedlivému hněvu úspěšně unikají. A ještě ke všemu jsou nejvíce při chuti. Spořádají toho často víc než ti velcí. Co na ně použít?

 slimák na konvičce

Bezpečná chemie

Řešení existuje! Odborníci doporučují použít takové produkty chemického průmyslu, které jsou ekologické. Nejsou rizikové pro lidi, zvířata ani rostliny. A neničí půdu a vodu. Jde o přípravky, jejichž účinnou látkou je fosforečnan železitý. Například výrobek s obchodním názvem Ferramol. Produkty na bázi fosforečnanu železitého jsou jedovaté pro slimáky, ale pro nás, naše zvířata a vlastní ekosystém zahrady ne. Naše rostliny dostanou ještě bonus v podobě hnojiva. Jak je to možné? Fosforečnan železitý v půdě reaguje s látkami, které vylučují rostliny a půdní mikroorganismy. Výsledkem je, že se rozkládá na železo a fosfor. Půda na záhonech je tedy ještě nakonec obohacena o látku, která je pro růstu rostlin prospěšná. O další výživu půdy se pak postarají sami zlikvidovaní slimáci. Po konzumaci přípravku mají pocit sytosti. Spokojeně se uloží k odpočinku a uhynou. Jejich těla jsou pak v půdě rozložena. A tak se nakonec také podílí na jejím obohacení živinami!

 

Jednolůžková postel 90×200 nabízí efektivní využití

Klasická postel 90×200 pro jednu osobu neboli jednolůžko je ideální variantou coby první „dospělácká“ postel pro dítě či studenta do pokoje. Taktéž je vhodnou volbou do malého prostoru. Adekvátní volba i do pokoje pro hosty či do domácnosti obývané jednou osobou. Výhodou je, že postel 90×200 nezabere mnoho místa, ale nabízí komfort pro kvalitní spánek. Díky hodnotnému materiálu je zárukou dlouhé životnosti.

dřevěná postel

Kvalita v podobě masivu

Jedná se o nejkvalitnější materiál, který se těší oblibě po mnoho let. Jde tak o sázku na jistotu. Mezi přednosti dřevěných postelí náleží odolnost, vysoká kvalita, dlouhá životnost. Je známo, že dřevo taktéž umocňuje hřejivou a útulnou atmosféru domova. Jaké varianty dřeva jsou dostupné?

Postele vyrobené z masivu dubu, které se vyznačují vysokou odolností, neboť se jedná o tvrdé a těžké dřevo. Prioritou je odolnost proti mechanickému poškození. Náleží mezi nejkvalitnější materiál ohledně masivu. Tomu zároveň odpovídá i vyšší pořizovací cena. Oproti tomu masiv z buku je díky nižší pořizovací ceně více prodávaným a voleným materiálem. Postele vyrobené z buku jsou rovněž velmi pevné a odolné. V tomto případě získáte vyváženého poměru ceny a vysoké kvality výrobku.

Mezi cenově nejdostupnější náleží výrobky z masivu smrku či borovice. Díky nízké ceně jsou tak dostupné takřka pro každého. Vnesou kousek přírody do vašeho domova. Je nutné však počítat s tím, že odolnost vůči mechanickému poškození je o něco nižší, než je tomu u buku či dubu. Avšak tato menší nevýhoda je kompenzována krásnou kresbou a unikátní texturou. Zároveň je nutné vědět, že vlivem UV záření může u smrkové či borovicové postele dojít ke změně barvy, mohou ztmavnout.

kytara u postele

Lůžko s bonusem

Některé varianty jsou i s praktickým úložným prostorem. Jsou tak nejlepším řešením do malého prostoru. Pokud preferujete lehkou a vzdušnou postel, je pak pro vás ideální otevřená postel bez úložného prostoru. Avšak do malého interiéru či pro uložení zejména lůžkovin je adekvátní zvolit postel s úložným prostorem.