Není zrovna jednoduché, najít v rámci Evropy místa, kde byste mohli být sami. Lidé čím dál tím víc cestují a věnují se i víkendovým výletům. Akce, kam jste před pár lety jezdili a potkávali tam jen několik skalních fandů, jsou dnes přeplněné a člověk ztrácí chuť je dál navštěvovat.
Kdo se rozhodne v létě navštívit naše hory a vystoupat třeba na tu nejvyšší, bude hořce zklamán, protože si přes hlavy těch stovek turistů na vrcholu ani neužije výhled z ní. To se týče všech známých vrcholů po České Republice. Můžete si akorát vybrat extra špatné počasí, to sice moc lidí nepotkáte, ale také nic neuvidíte a ještě se někde v mlze ztratíte.
Kam tedy vyrazit, pokud člověk nechce zakopávat o další svého druhu?
Zapomeňte na známá místa. Ta bývají opravdu navštěvována již celoročně a samoty se nedočkáte. Vybírejte z míst, v jejichž blízkosti se nenachází žádné ubytování, ani větší města a nepíše se o nich nadšeně v každém průvodci. V Čechách zkuste Beskydy, či Šumavu a Český les.
V rámci Evropy to zkuste na severu. Kde je často zima, prší a je mlha, tam se ještě tolik lidí nehrne. Skandinávské země jsou sice hojně navštěvované, ale vyhnete-li se jižní části a pojedete až k polárnímu kruhu, už tam tolik turistů nebude.
Dalším doporučeným směrem by byl východ. Odtud lidé spíše prchají na západ za prací, i na dovolenou. V horách Rumunska nebo Ukrajiny rozhodně moc lidí ještě nepotkáte, to spíš vlky nebo divoké psy. Případně také medvěda. Na komfort musíte sice zapomenout, ale zážitky z přírody, spaní pod širým nebem a mnoho divokých zvířat Vám ho vynahradí. Pobaltské země mají také co nabídnout a v Polsku nebo evropské části Ruska najdete zajité dost odlehlých míst, které Vám budou připomínat divočinu.
S jihem a západem Evropy je to již horší. Takže komu je Evropa malá, musí do Asie, Afriky, Austrálie nebo Ameriky.