Muži jako perfekcionisté

Jeden vybuduje kurník, druhý opraví schody a ten třetí vymyslí létající auto. Každý něco a každý co může. Ne každý má totiž k dispozici dílnu. Takže se to někteří pokouší lepit v paneláku, a když si doma vysloveně na koleně vyrobí jachtu, zjistí, že s ní nemohou ven. Pak je zde ještě druh mužů, kteří zatlučou hřebík křivě i bez průvanu a netuší k čemu je širočina. Ale těmi se zde nebudeme zabývat, jen by nás to zdržovalo a řečeno upřímně, já se za to dost stydím. Takže máme muže a muže, jedny dřevěné, druhé železné a pak ještě třeba muže elektrické, nebo stavebnické. Je spousta činností, které muži nevykonávají profesionálně a při tom to umí. Těch je velká škoda, ale život je už takový.

šuplera

Byli jste již někdy v takové dílně? No, ne každému je to umožněno. V obou vám přechází zrak, co že to tam jsou za nástroje a přístroje a aparáty a vůbec všechna možná různá hejblátka. S polovinou z nich bychom si asi nevěděli rady. Ovšem metr asi umíme požívat všichni. Ovšem umíme použít i pasametr?

Že nevíte vůbec co to je. Klid, já to také ještě před léty netušil. Nyní to již vím a mohu podat čistě amatérské vysvětlení. Je to měřidlo, kde se musí nejprve něco nastavit, nějaká míra, rozměr a pak tím kontrolujeme hotové výrobky.

starodávné měřidlo

Příklad. V dílně se vyrábí písty do bezpečnostního vázání a tyto musí mít kolem obvodu určitý rozměr. Kontrolor nebo pracovník to musí měřit tak zvanou šuplerou, ale rychlejší je to právě zmíněným pasametrem. Není třeba pak měřit každý jednotlivý kus, ale jen projíždět přes nastavený rozměr a jde to jako na drátkách.

Proto nám tento nástroj spadá do tak zvaných porovnávacích měřidel, zvaných též komparační. Když jste se s tím ještě opravdu nesetkali, nic se neděje. Ovšem pokud chcete mít dílnu vybavenou na profesionální úrovni, je pravděpodobné, že se bez tohoto pomocníka neobejdete.